December 1, 2007 - 13:39 AMT
In the framework of the 15th session of the OSCE Council of Foreign Ministers, Spanish FM Miguel Angel Moratinos met with his Armenian and Azerbaijani counterparts, Vartan Oskanian and Elmar Mammadyarov, the RA MFA press office said.
Mr Moratinos voiced support to the settlement process and called to continue talks.
"When I assumed the OSCE chairmanship in 2007 there were much more problems in the settlement process than now. The adopted Declaration proves development," the Spanish FM said.
Foreign Minister of Finland Ilkka Kanerva who will chair OSCE in 2008 made no comments to reporters. Finland's Ambassador to OSCE briefed media representatives instead of him, saying that they will do everything in their power for the settlement of Nagorno Karabakh conflict.
"We will support endeavors of OSCE Minsk Group and carry out active talks with the sides. We hope that our minister will visit region by early 2008 for holding consultations regarding the conflict," he said, APA reported.