December 1, 2007 - 14:24 AMT
November 30, with mediation of the International Committee of the Red Cross, Azeri trespasser Masim Elhan oglu Binnatov was conveyed to Azerbaijan at the Kayanavan-Ghazakh sector of the Armenian-Azeri border, the RA Defense Ministry's press office said.
Earlier, Azeri media reported that "resident of Shihly-2 village of Ghazakh region, Masim Elhan oglu Binnatov, 33, was taken prisoner by the Armenian forces."
Commenting on the incident, RA Defense Minister's Spokesman Seyran Shahsuvaryan told a PanARMENIAN.Net reporter that Armenian armed forces did not take prisoner or hostage. "Our department doesn't deal with civilians, who cross the border. But I do repeat that the Armenian forces did not take any prisoner," he said.