December 13, 2007 - 19:05 AMT
European Union leaders have signed a treaty in the Portuguese capital, Lisbon, that is expected to greatly alter the way the 27-nation body operates. The treaty creates an EU president and a more powerful foreign policy chief. The document, signed at a ceremony at the city's historic Jeronimos Monastery, also scraps veto powers in many policy areas. It is a replacement for the EU constitution, which was abandoned following French and Dutch opposition. EU leaders insist that the two texts are in no way equivalent. But the Lisbon treaty incorporates some of the draft constitution's key reforms, and several governments face domestic pressure over the document.
Ireland is the only country planning to hold a referendum, but most voters there seem either undecided or indifferent. Parliaments in Britain, the Netherlands and Denmark are also expected to give a turbulent reception to the 250-page text. However, Germany, France and Poland have pledged to be among the first to ratify it, so that the new reforms can come into force in 2009 as planned.
The treaty is a slimmed-down version of the European constitution, with a more modest name and without any reference to EU symbols such as the flag and anthem.
It is meant to ease decision-making, by scrapping national vetoes in some 50 policy areas, including sensitive ones such as police and judicial co-operation. There will also be a foreign policy chief, controlling a big budget and thousands of diplomats and officials, and a permanent EU president appointed for up to five years.
But some already fear that instead of giving Europe a strong single voice in the world, the new posts will only generate more rivalry, BBC reports.