January 21, 2008 - 13:00 AMT
Moscow has developed a construction plan for military bases in Serbia and Bosnia at Drina River bank, Slobodna Dalmacja reports.
According to Russian military experts, intercontinental missiles could quickly and efficiently counterbalance the U.S. anti-missile defense shield in Europe.
Russian nuclear missiles in Serbia and the Serb Republic (ethnic formation of Serbs in Bosnia) represent no danger to Croatia and are meant to rebuff a possible U.S. attack. However, the edition says that Zagreb will face political and military problems, Vlasti.net reports.