January 24, 2008 - 13:40 AMT
Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan dubbed Barack Obama, one of the Democratic frontrunners in the U.S. presidential elections who promised to recognize the killing of Armenians in 1915 as Genocide, an amateur of politics without explicitly mentioning his name.
"Presidential elections campaigns continue in the United States. Some politicians' discourse demonstrates that they do not have an adequate knowledge of their country's policies," said Erdogan in his Justice and Development Party (AKP) meeting yesterday. He noted that Turkey nurtured good relations and a strategic partnership with the United States. "Everybody knows that adoption of such a resolution would cause irreparable damage to Turkish-American relations," Erdogan said. "Ankara-Washington relations cannot be subdued by lobbies, slander and petty internal political calculations."
"A day may come when you will have to choose between 70 million Turkey and two million Armenia. One has to think carefully before uttering such words. I suggest that he outgrow the amateur period of his political career," he said, the Turkish Daily News reports