February 22, 2008 - 12:37 AMT
Turkey's military and civilian leaders vowed to press ahead Thursday with cross-border attacks against Kurdish rebels in Iraq as Turkish artillery shelled suspected Kurdish rebel targets across the Iraqi border.
They issued a statement after a bimonthly meeting on national security, saying cross-border attacks by the military would continue as long they were "deemed necessary."
The document says that Ankara will not break off political, trade, economic and military cooperation with neighborly Iraq. Turkey stands for territorial integrity of Iraq, the military said, ITAR-TASS reports.
Last October, Turkey's parliament voted overwhelmingly to authorize the nation's military forces to invade northern Iraq to hunt for some 4,000 Kurdish rebels. The PKK have struggled for formation of independent Kurdistan since 1984.