February 25, 2008 - 17:48 AMT
The Armenian government is acting correctly under the circumstances, Chairman of the Committee of Ministers of the Council of Europe (CMCE), Foreign Minister of Slovakia Ján Kubiš told a news conference in Yerevan today.
Armenia will manage to avoid escalation of violence and tensions, according to him.
"The citizens of Armenia are entitled to express their attitude about the presidential election. However, the movement should not exceed the limits of democratic processes. Conduction of opposition rallies appears as expression of will of some population strata and manifestation of developing democracy in Armenia," Mr Kubiš said.
The February 19 presidential election was won by Prime Minister Serzh Sarsgyan, who was backed by 52,82 per cent of voters.
Armenia's first President Levon Ter-Petrosyan, who finished the presidential race with 21,5 per cent of votes, launched a movement to protest the outcomes of the election.