December 18, 2017 - 16:37 AMT
VivaCell-MTS announced on Monday, December 18 that Viva prepaid and postpaid tariff plan subscribers (except for subscribers of Viva 1500 prepaid option) can convert the embedded on-net airtime to MBs, based on the principle 1 minute = 1 MB.
This innovative approach provides additional flexibility to the subscribers. To exchange the minutes with MBs, users need to dial *888*minutes# and press the 'send' button. For example, by sending *888*1000#, the subscriber gets 1000 MBs of Internet.
The prepaid subscribers can use the converted MBs till the expiration of the packages provided by “Viva” tariff plans. The postpaid subscribers can use the converted MBs till the last day of the calendar month.
In case one of the packages is consumed before the expiration of the validity period, one can reactivate the packages of the current tariff plan by dialing *161*4#: in case of reactivation the remaining packages, as well as the converted MBs are zeroed and new packages are activated with a validity period of 30 days.
“The new offer introduced by VivaCell-MTS is a New Year gift to our subscribers of Viva tariff plans. By exchanging unused on-net minutes with megabytes, our subscribers can get more internet and have more communication with their friends and relatives on holidays. In the coming year more surprises are expected from VivaCell-MTS,” the company’s General Manager Ralph Yirikian said.