The oldest passport holder in Armenia is Farang Baghdasaryan, born in 1901 in Iran.
According to Yerkir Media TV channel, Baghdasaryan now lives in the village of Nor Kyank in Ararat province.
The exact date and month of Farang’s birth are not known. One of her daughters-in-law is 80 years old.
Head of the Passport and Visa Office of the Armenian Police Mnatsakan Bichakhchyan said in a Facebook post that none of the 20 oldest residents of Armenia live in nursing homes.
If the date and month of Baghdasaryan’s birth were identified, she would receive the status of the oldest inhabitant of the planet.