March 31, 2008 - 15:39 AMT
"The policy of Azerbaijani leaders may be described as extremely nervous. They frustrated prospective presidential meeting in Bucharest. They constantly violate the ceasefire. However, Baku will gain nothing. The document on the table exactly mentions of the right of Karabakhi people to self-determination," Armenia's Foreign Minister Vartan Oskanian said a joint news conference with head of AGO group, Swedish Ambassador to the CoE Per Sjögren.
The Minister also emphasized that the advertised ballyhoo about an 'Azeri genocide' has nothing to do with the truth. "It's immoral to use the term Genocide to suit own ends and mislead the international community. The 1918 events Azerbaijan is shouting about have nothing in common with the Nagorno Karabakh conflict," he underscored.
For his part, Mr Sjögren noted that AGO group supports endeavors of the OSCE MG for a peaceful resolution of the Karabakh conflict. "We believe that the problem can be settled via dialogue at the highest level," he said.