May 1, 2018 - 10:26 AMT
More than 100 journalists from major International media outlets have been accredited by the Armenian foreign ministry to cover the special sitting of the parliament on the election of a new prime minister.
The National Assembly is set to elect a new prime minister on Tuesday, May 1 after the former was ousted amid massive protests across Armenia just one week after taking up the post.
Opposition leader and founder and head of Civil Contract party Nikol Pashinyan leads a street campaign against the ruling authorities, which has seen thousands of Armenians taking to the streets in massive protests.
The ruling Republican Party of Armenia has said they will make a final decision after listening to Pashinyan’s program.