President Armen Sarkissian on Tuesday, May 1 called on Armenians to demonstrate high civil responsibility as “all the world’s attention is now focused on Yerevan.”
The Armenians in Armenia, Artsakh (Nagorno Karabakh) and the Diaspora, as well as the the entire world are carefully watching the situation in Yerevan, Sarkissian said.
The president urged “sound judgment” and called on the citizens to stay in compliance with the law and the Constitution when taking any steps.
Opposition leader and founder and head of Civil Contract party Nikol Pashinyan leads a street campaign against the ruling authorities, which has seen thousands of Armenians taking to the streets in massive protests.
The ruling Republican Party of Armenia has said they will make a final decision after listening to Pashinyan’s speech.