April 8, 2008 - 14:57 AMT
The Armenian Genocide Resolution, H.Res.106, has never been removed from agenda, Hay Dat and Political Affairs Office Director Kiro Manoyan told a news conference in Yerevan.
"I think that the vote may be held before the Congress goes on the summer vacation," he said.
The Armenian Genocide Resolution was adopted by the House Foreign Affairs Committee with a vote 27 to 21 on October 10, 2007. The vote in the full House has not been scheduled yet. Meanwhile, several Congressmen recalled their signatures under pressure of the Turkish lobby.
As to nomination of Marie L. Yovanovitch to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia, Mr Manoyan said, "The Bush administration has probably decided that long absence of Ambassador in Yerevan can affect relations with Armenia and damage U.S. positions in the entire region."
U.S. Charge d'Affairs, Mr Joseph Pennington has been acting as Ambassador for 18 months already.
An earlier attempt to nominate Amb. Richard Hoagland to replace Amb. Evans was blocked by Sen. Robert Menendez (Dem.-N.J.), to protest the dismissal of Amb. Evans and to object to Amb. Hoagland's poor choice of words in responding to Senators' questions on the validity of the Armenian Genocide.