April 11, 2008 - 17:56 AMT
"I don't think the NKR government should coordinate with Armenia every move it makes for recognition of Nagorno Karabakh. Independence is the expression of will of Karabakhi people through the referendum and passage of the Constitution on December 10, 2006. And we must fulfill the will of our people. Since it is compatible with the stance of Armenia, other countries and international organizations, it is already the job of the diplomats and negotiators. As to the National Assembly, it must observe the provisions of the Constitution," said Vahram Atanesyan, chairman of the NKR National Assembly Committee on Foreign Relations.
"The Karabakh side never stated to endorse the principles proposed in Madrid. We rejected those principles from the beginning," he said.
The NKR minister of foreign affairs Georgy Petrosyan thinks Azerbaijan is aspired to derive maximum benefit from the talks. "Azerbaijan has made its stance tougher. It means that the Armenian sides should draw conclusions and take adequate moves," the minister said. "The independence and freedom of NKR cannot be an issue of discussion," he added, Karabakh-Open.com reports.