April 17, 2008 - 18:41 AMT
Congressman Alcee L. Hastings (D-FL), Chairman of the Commission on Security and Cooperation in Europe (U.S. Helsinki Commission) and Co-Chairman Senator Benjamin L. Cardin (D-MD), will hold a hearing entitled, "Armenia after the Election," on Thursday, April 17 at 2:00 p.m. in room B-318 of the Rayburn House Office Building.
"Since the February 19 presidential election, Armenia has experienced its most serious political crisis in over a decade. The March 1 confrontation between the authorities and supporters of the opposition resulted in at least eight fatalities and the imposition of a state of emergency, causing serious damage to Armenia's reputation. Although Prime Minister Serzh Sarkissian has been elected President, some opposition leaders refuse to recognize the outcome and government opposition relations remain tense. The state of emergency has been lifted but restrictions on freedom of assembly continue in effect," says the text published on the Commission's website.
The hearing will focus on the ramifications of these developments for Armenia and the United States, especially the ongoing Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) negotiations on Nagorno Karabakh and Armenia s qualifications for assistance from the Millennium Challenge Account.
The hearing will be attended by Mr. Matthew Bryza, Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, Mr. Vigen Sargsian, Assistant to the President of the Republic of Armenia, Mr. Arman Grigorian, Spokesman for former President Levon Ter-Petrossian.