April 23, 2008 - 18:35 AMT
The Nagorno Karabakh Republic authorities once again demonstrating goodwill and adherence to the principles of the Geneva conventions expressed readiness to unilaterally hand to Azerbaijan a serviceman of the Azerbaijani Army Heybatov Vyusal Shirsultan oghly, born in Shemakhi region of Azerbaijan in 1989, said a statement issued by the NKR State Committee on Prisoners of War and the Missing.
Heybatov Vyusal Shirsultan oghly was detained by the NKR Defense Army servicemen on April 11, 2008, when crossing the Karabakhi border near Yusifdjanlu village, Aghdam region.
The NKR State Committee on POWs and the Missing informed the offices of the OSCE and International Committee of the Red Cross, accredited in Nagorno Karabakh, of the incident.
The NKR authorities granted the ICRC workers of the Stepanakert office an unimpeded access to the captive.