April 25, 2008 - 18:14 AMT
The Armenian community in Cyprus yesterday marked the 93rd anniversary of the 1915 Armenian Genocide, with a call to Ankara to recognize its historical crimes.
The anniversary was marked by a series of events under the auspices of House of Representatives President Marios Karoyan.
Yesterday's event involved a service at the Armenian Church, and a march in Nicosia.
Vartkes Mahdessian, Armenian Representative at the House, said that the message the Armenian people wanted to send was one of continuous struggle to internationalize and resolve the Armenian question, and also to receive acknowledgement and condemnation of the genocide.
"Armenians will continue their struggle until the final justification, a duty owed to the victims of the genocide," Mahdessian said. "It is time that the political leadership of Turkey found the courage to recognize the crimes the previous Turkish governments committed, justifying the victims of not only the Armenian genocide but of the Greeks, Cypriots, Kurds, Arabs, Pontic Greeks and other peoples, in the hope that it will at some point join the European Union."
Karoyan, in an official statement, reiterated the support of the House to the demand of the Armenian people for the recognition of the genocide.
He called on Turkey to recognize and admit its crime and to apologize to the Armenian people and humanity as a whole.
"We do not beg, we do not implore. We demand justice from the contemporary democratic humanity, the entire international community, all the nations and all the peoples. Nothing more, nothing less," he said, Cyprus Mail reports.