April 26, 2008 - 17:13 AMT
The Netherlands should give more support to those who want an open discussion on the Armenian Genocide in and outside of Turkey.
The Netherlands should also more strongly emphasize the necessity of Genocide recognition in the process of the negotiations for accession of Turkey to the European Union, Reformatorisch Dagblad Dutch newspaper reports.
This is written in a petition that the Federation of Armenian Organizations in the Netherlands (FAON) offered Tuesday to the Dutch parliament. Tomorrow it will be the 93rd anniversary of the deportation and annihilation of about 1.5 million Armenians by the Ottoman Empire. Turkey still refuses to recognize the massacres as Genocide.
The Dutch parliament indeed recognized the Genocide by adopting the motion submitted by Mr. A. Rouvoet in 2004. The government however should work out more seriously the conditions drawn up in the motion, according to the Armenians. For example the government should keep harking on the issue of human rights within the framework of the accession negotiations to European Union.
In addition to the petition the FAON also handed over to the Parliament the Dutch translation of the book "The First Holocaust" by the journalist Robert Fisk, in which the correspondent of the British newspaper The Independent draws attention to the Genocide of the Armenians.