June 6, 2008 - 19:14 AMT
Simranjit Singh Mann, former member of Lok Sabha (Parliament of Punjab) and President of Shiromani Akali Dal (SAD), political party which hold majority in the majority in the Parliament, evoked the Armenian Genocide in comparison with the attack of the Indian army against the Sikh rebels on June 6, 1984, independent French journalist Jean Eckian told PanARMENIAN.Net.
Asserting the independence of Khalistan, Sikhs and their leader Shiromani Akali Dal were labeled as extremists by the Indians and were attacked in the Golden Temple complex in Amritsar during an operation named Blue Star.
Simranjit Singh Mann urged from the Parliament to apologize for the operation. He termed the attack as genocide committed against the community, and said that it was tantamount to the Armenian Genocide in the Ottoman Empire.