June 13, 2008 - 19:54 AMT
Parallels between Kosovo and Karabakh and the mechanism of recognition of independence on the Kosovo model were discussed a few days ago in Stepanakert. The discussion was initiated by the Open Society NGO. The round-table meeting was conducted by Karen Bekaryan, the chair of the European Integration NGO (Armenia). The representatives of the parliament, the foreign ministry, NGOs, experts took part in the discussion.
With regard to the recognition of Kosovo, Karen Bekaryan said as a result of developments regarding this process the most pro-Russian nation suffered which will affect the process in the South Caucasus in the sense of sustaining the interests of the West. As a result, Karen Bekaryan says, Serbia suffered great losses and was nevertheless involved in the process of European integration but without any expectation from Russia.
"There is the danger of application of the Serbian, more exactly the Yugoslavian model, to the South Caucasus. Having a number of internal problems, we can appear in the shoes of Yugoslavian Serbia. There is such danger, and it is necessary to be aware of it and to define the political agenda clearly," Karen Bekaryan said.
With regard to parallels, Karen Bekaryan said unlike the Armenian states, Kosovo was able to gain independence during this process and avoid the Albanian factor. "Everything was done for the Kosovo elite not to become part of the Albanian elite, unlike Armenia. And it is not accidental that at some point Karabakh was not participating in the talks. Kosovo was able to avoid this and get a trump card," Karen Bekaryan said.
And if in our case Armenia is perceived and presented as the guarantor of security of Karabakh, in the case of Kosovo Albania has never been perceived as such. Therefore, the world offered guarantees to Kosovo, the UN and the European organizations. And this was inevitably reflected in the process of settlement.
"Therefore the UN resolutions on Kosovo were guarantees of security and humanitarian issues, and in our case the restoration of territorial integrity of Azerbaijan. It would be ingenuous to view the problems on the legal level because it is obviously a political issue. From the standpoint of political interests of the West, recognition of Karabakh's independence has not ripened yet. As soon as it ripens, all the hindrances will be easily overcome," the expert said.
Among one of the steps it was offered to set up relations between Karabakh and Kosovo, KarabakhOpen reports.