June 23, 2008 - 16:52 AMT
A debate on the functioning of democratic institutions in Armenia was included in the agenda of PACE summer session.
"A proposal to deprive Armenia of vote can also be presented," said Davit Harutyunian, head of the Armenian delegation to PACE.
The RA delegation departed for Strasbourg in full composition - 8 parliament members. Davit Harutyunian, Avet Adonts, Armen Rustamian and Raffi Hovannisian have already signed up to address the session, IA Regnum reports.
Earlier, there was a proposal to hold an urgent debate on the functioning of democratic institutions in Armenia - but only if the Assembly's co-rapporteurs judge, after visiting the country on 16-17 June, that the Armenian authorities have made insufficient progress in fulfilling the Assembly's demands following the February 2008 post-electoral violence.