July 1, 2008 - 16:32 AMT
55 French MPs prepared a statement condemning the French Senate for not passing a constitutional amendment that would have put Turkey's future EU membership to a referendum.
"England held a referendum in 1972. Can you imagine that we behave differently as regards Turkey, Russia, Morocco or Ukraine," the statement said, Anatolia News Agency reports.
On June 26, France's Senate dropped a measure from a proposed law that requires a referendum on Turkey's membership in the European Union. It was one of the most sensitive parts of a broader institutional reform package going through the French Parliament and required a referendum before France could approve EU membership for any country whose population exceeds 5 per cent of the population of the entire 27-nation union.