July 30, 2008 - 18:49 AMT
Armenia never stopped and will never stop pressing for international recognition of the Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Empire, RA Foreign Minister Edward Nalbandian told a news conference in Yerevan today.
"We just want normal relations with our neighbors and stand for normalization of relations with Turkey without preconditions. President Sargsyan's invitation is a good will gesture which never means that we question the fact of Genocide. We will not make concessions in recognition of Turkey's borders or in the Nagorno Karabakh issue either. Now, we are waiting for Turkey's response," the Minister said.
Turkey severed its ties and closed its border with Armenia in 1993 as a token of solidarity with Azerbaijan in the Nagorno Karabakh issue.
In a sign of readiness to normalize ties, Armenian President Serzh Sargsyan proposed "a fresh start" in relations with Turkey in an article published in The Wall Street Journal earlier this month.
Sargsyan also invited Gul to a World Cup qualifying match between Armenian and Turkish teams on September 6.