April 10, 2019 - 14:27 AMT
Turkey's Foreign Ministry has summoned the Italian Ambassador to Ankara, Massimo Gaiani, as the Italian Senate prepares to review the decision of recognizing the Armenian Genocide, La Repubblica newspaper reports.
According to the Italian press, the recommendation of recognizing the 1915 events in Turkey as genocide, proposed by The Five Star Movement to the Senate, is expected to be voted on Tuesday, April 10.
The Italian daily said the Ministry of Foreign Affairs summoned Ambassador Gaiani to Ankara to provide an explanation on the situation.