Sri Lankan police found 87 bomb detonators at the bus station in the nation’s largest city, following horrific bombings which killed 290 people on Easter Sunday on April 22, RT reports.
The detonators were discovered on Monday at a private bus stand located in the Pettah neighborhood of Colombo, police said. The officers initially found just a dozen of devices, but later retrieved 75 more while clearing the garbage heap.
Police launched an investigation into the incident. It is unclear whether the devices had anything to do with the multiple coordinated bombings which took place on Easter Sunday.
The death toll in the Sri Lanka attacks is now at 290, following a series of blasts at churches and luxury hotels on Sunday. Police have arrested 24 people, but no-one has claimed responsibility.
The vast majority of those killed are thought to be Sri Lankan nationals, including many Christians who died at Easter services.