September 16, 2008 - 17:16 AMT
On September 16, Joseph Pennington, the Charge d'Affaires of the U.S. Embassy in Armenia, launched "Conflict: From Analysis to Intervention," a conflict resolution textbook that has been translated into Armenian with U.S. government funding.
The book translation project features the reprinting of a key work of American thought on this theme for Armenian audiences. By presenting American perspectives, the book will contribute to the dialogue on a wide spectrum of issues related to conflict analysis and resolution.
The book was launched in conjunction with the visit of Dennis Sandole, a Professor of Conflict Resolution and International Relations at George Mason University, who traveled to Armenia from September 16-19 under the auspices of the U.S. State Department's Speaker Program. Dr. Sandole contributed to the conflict textbook. He holds a Ph.D. in Political Science from the University of Strathclyde, Scotland, and is a founding member of George Mason's Conflict Resolution program. He has published widely in the field. His most recent book is "Peace and Security in the Postmodern World: The OSCE and Conflict Resolution."
While in Armenia, Dr. Sandole is scheduled discuss the Conflict Studies program at Yerevan State University, will speak to students and the general public, and will meet representatives of think tanks and the mass media.
Presenting the book, he said that it's a good manual for those wishing to study conflicts. "The conflicts in the post soviet area are alike but the ways to resolve them are different," he said, adding that Georgian President Mikheil Saakashvili made a mistake intruding into South Ossetia.