September 23, 2008 - 13:31 AMT
California Governor Arnold Schwarzenegger joined with Armenian Americans in marking the 17th anniversary of the independence of the Republic of Armenia, the ANCA-WR reported.
Schwarzenegger congratulated all Armenians in California on September 21, 2008 which marks Armenia's independence in 1991 from decades of soviet rule.
"Greetings to all who have gathered to celebrate Armenian Independence Day. California is home to a fantastic mix of customs and cultures, and today, I thank our Armenian-American residents for the wonderful influence you have on our state. Your many contributions enrich our communities, strengthen our economy and touch the lives of your fellow Californians.
It's a distinct honor to join you in commemorating this special occasion. As an immigrant, I know firsthand the joy that comes in celebrating your ancestral roots. Days like this not only remind us of time-honored traditions, but also of the great diversity that we enjoy here in our Golden State. On behalf of all Californians, I wish you a memorable observance and every future success," the Governor's message says.
The Declaration on Independence was adopted by the Supreme Council of the Republic of Armenia on August 23, 1990.
Following the outcomes of a national referendum on September 21, 1991, when 94,99 per cent of the population voted for secession from the Soviet Union, the SC proclaimed Armenia an independent state.