October 27, 2008 - 12:59 AMT
The 1999 Armenian parliament shooting was an attack on the Armenian parliament on October 27, 1999 at 5:15 p.m, by a group of armed men that killed Prime Minister of Armenia Vazgen Sargsyan and 7 other high ranking officials, namely Speaker Karen Demirchyan, Minister for Operative Affairs Leonard Petrosyan and deputies Armenak Armenakyan, Mikael Kotanyan and Henrik Abrahamyan.
The terrorist group included journalist Nairi Hunanyan, his brother Karen Hunanyan, their uncle Vram Galstyan, Derenik Bejanyan and Ashot Knyazyan. The trial started February 15, 2001.
On December 2, 2003 the First Instance Court of Kentron-Nork Marash sentenced Nairi and Karen Hunanyans, Edik Grigoryan, Vram Galstyan, Derenik Bejanyan and Ashot Knyazyan to life imprisonment.