October 28, 2008 - 18:23 AMT
Gallup Polls conducted in 73 countries from May to October 2008 reveal widespread international support for Democratic Sen. Barack Obama over Republican Sen. John McCain in the U.S. presidential election.
Among these nations, representing nearly three-quarters of the world's population, 24% of citizens say they would personally rather see Obama elected president of the United States, compared with just 7% who say the same about McCain. At the same time, 69% of world citizens surveyed did not have an opinion.
World citizens are more divided over whether the outcome of the U.S. election makes a difference to their country, with 26% saying it does and 22% saying it does not. Moreover, 52% of those surveyed did not have an opinion.
According to Armenia polls, 43% favor Obama for President and only 10% support McCain. 47% did not have an opinion. 45% think that the outcome of the presidential election will have an impact on Armenia, 21% think it won't. 34% did not have an opinion.
Overall, citizens in Europe are the most likely to state a preference for the next president of the United States and to think the election makes a difference to their country. Citizens in Asia are the least likely to state a preference for the next president of the United States and to think the election makes a difference to their country. In individual countries, only Georgia and the Philippines prefer McCain to Obama by a statistically significant margin.