October 30, 2019 - 12:54 AMT
System Of A Down frontman Serj Tankian has thanked the United States House of Representatives for voting in favor of a resolution recognizing the Armenian Genocide.
The bill was approved with a vote of 405 yeas against 11 nays, three abstentions on Tuesday, October 29.
"Thank you to the House of Representatives in the US for properly characterizing US history and the Armenian genocide in the memory of my grandparents and all their relatives who perished," Tankian said in a Facebook post.
"Genocide should never be used for political expediency or to sell a despot more helicopters. This will make more difficult for Turkey to further play the US State Dept on this issue though I’m sure they will try. It is important that there are economic sanctions tied to Turkeys illegal incursion into Syria as well. Senate resolution is next."