November 12, 2008 - 16:47 AMT
The European Union will announce its plans for cooperation within the Eastern Partnership on December 3.
"When the decision is announced, the delegation of the European Commission in Yerevan will furnish the essential information," Anahit Azatyan, a spokesperson for the EP Delegation in Yerevan, told a PanARMENIAN.Net reporter.
The Eastern Partnership is a project which was presented by the foreign minister of Poland and assisted by Sweden at the EU's General Affairs and External Relations Council in Brussels on 26 May 2008.
It is meant to complement the Northern Dimension and the Union for the Mediterranean by providing an institutionalized forum for discussing visa agreements, free trade deals and strategic partnership agreements with the EU's eastern neighbors, while avoiding the controversial topic of accession to the EU.
The Eastern Partnership is supposed to include 27 member states of the European Union as well as Ukraine, Moldova, Georgia, Armenia and Azerbaijan.