November 28, 2008 - 12:38 AMT
Armenia has ambitious plans for participation in World Expo-2010 exposition in Shanghai, which is a unique opportunity to present all the country is proud of.
The Armenian government has allocated over $2.5mln for preparations, head of organizational creative group from Armenia, Chairman of the RA Union of Artists Karen Aghamyan said.
The initiators of Expo-2010 will provide Armenia with a pavilion of 1000 square meters - three times more, than at the previous expositions in Hannover and Aichi.
"We will represent all sectors of Armenian economy, which can arouse interest of the attendees," Karen Aghamyan stated.
A special commission for preparation for Expo-2010 is headed by the Minister of Economy Nerses Yeritsyan, with the Armenian Development Agency directly engaged in the process.
Karen Aghamyan informed that presently, a few projects are being considered, however, following the results of numerous discussions, its topic is already defined as "Armenians in world cities".
We intend to choose the most extraordinary project to attract maximum attention of the visitors, since we are to compete with many countries, in particular, with Japan, whose pavilion will be next to ours", Karen Aghamyan stated.
Besides, Armenian top leaders are expected to attend the Day of Armenia to be held in the exposition framework.
Karen Aghamyan emphasized that the working group is open for proposals and will welcome all interesting ideas.
The World Expo-2010 will take place in Shanghai in May-October, 2010 with "Better City, Better Life" slogan Mediamax reports.