December 18, 2008 - 13:32 AMT
Members of Turkish Republican People's Party (CHP) who hold seats at the foreign relations committee of the Turkish Parliament, released Wednesday a communiqué saying that Turkey has nothing to apologize for.
"The claim that Turkey committed a crime in those years, requiring an apology has no legal or historical foundation. If there is someone who needs to apologize, it is the Armenian side, who attacked Turkish soldiers and killed hundreds of thousands of Turkish citizens while siding with and supporting a foreign country on an attempt to invade the Ottoman territory," said the communiqué, Turkish media reports.
Over 13 thousand people have already signed the public apology for the Armenian Genocide launched on December 15 by a group of Turkish intellectuals.