Armenian Ambassador to Syria Tigran Gevorgyan has participated in the commemoration mess paying tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide.
"On April 24, on the occasion of the 105th anniversary of the Armenian Genocide, the Ambassador of the Republic of Armenia to Syria Tigran Gevorgyan participated in the Commemoration Mess for the consecrated victims of the Genocide, held by Archbishop Armash Nalbanyan in St. Sargis Church in Damascus," the Embassy said in a Facebook post.
The Syrian Parliament unanimously adopted a resolution recognizing and condemning the Armenian Genocide in February.