January 12, 2009 - 18:52 AMT
On January 17 and 18, the UK Consulate in Istanbul will host an international conference titled "The Future of South Caucasus and Its Neighbors," which will bring together state figures and experts from Turkey, Azerbaijan, Russia, Armenia, Georgia, EU and U.S.
U.S. Co-chair of the OSCE MG Group, Ambassador Matt Bryza, EU Envoy for South Caucasus Peter Semneby and LINKS Executive Director Dennis Sammut are also expected to attend the conference.
The discussions will focus on inter-ethnic conflicts, including Nagorno Karabakh, the Russian-Georgian relations in the context of European security and other regional geopolitical issues, 1news.az reports.