U.S. President Donald Trump on Monday threatened to invoke the Insurrection Act — a centuries-old law that gives the president the authority to send the military into US cities and towns to quash domestic unrest — if state governors don’t take sufficient action to quell the ongoing protests and unrest happening in cities across the country, Vox reports.
“If a city or state refuses to take the actions that are necessary to defend the life and property of their residents, then I will deploy United States military and quickly solve the problem for them,” Trump said in a short speech delivered from the White House Rose Garden.
As he spoke, loud booms could be sporadically heard in the background as law enforcement officers fired tear gas and rubber bullets at protesters who had gathered near the White House.
For the past three days, Trump has flirted with sending troops into cities around the country to put down the protests and unrest sparked by the death of George Floyd, a 46-year-old black man who was killed last week when a Minneapolis police officer used his knee to pin Floyd’s neck to the ground for several minutes while he was handcuffed.