February 18, 2009 - 17:39 AMT
From Feb 16 to 23 open lessons, school events, quiz competitions dedicated to 140th birthday of the great writer will be held throughout Armenia. The main ceremonial celebrations are due on Jan 19. The day of celebration will start with the opening of a 2 day conference "Tumanyan's political Essays in modern parallels" in Charents Hall of Yerevan State University and "Tumanyan and the 21st century" in Northern University.
In Dsegh village, the birthplace of Tumanyan, Armenian President Serzh Sargsyan will attend a gala opening of festivities cycle will take place, along with a traditional "A library on Wheels" program.
The day of celebrations will end with a concert in Arno Babaganyan concert hall and gala ball in Hovhannes Tumanyan Museum House.