February 19, 2009 - 21:11 AMT
Armenian national football team and Swiss GAIS member Levon Pachajyan will play for Norwegian Fredrikstad till Aug. 1, 2009. A deal between Fredrikstad and GAIS specifies the possibility to prolong the rent till the end of the year, GAIS official website reported.
Fredrikstad Coach assistant Joachim Johnson said that they took great liking for Pachajyan and would like to see him in the team.
"Pachajyan joined Fredrikstad to play against Rosenborg during the training in La Mange. We also saw him play in GAIS. We believe, he's doing a great job," Johnson said.
Fredrikstad management does not exclude the possibility of contract revision depending on the game he shows within the next 5 months. The contract between Pachajyan and GAIS is valid till 2013.