November 5, 2020 - 18:18 AMT
Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said on Thursday, November 5 It is not clear what authorities in Azerbaijan were thinking of when they decided to involve the militants in the Karabakh conflict, since they pose a threat not only to the region.
“The appearance of terrorists in our region is a challenge in a much broader context, and not just for us. The consequences are really serious,” Mnatsakanyan said.
According to the Foreign Minister, the Armenian people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) are actually fighting against three enemies – Turkey, terrorist mercenaries and Azerbaijan.
Mnatsakanyan noted that one of the main directions of the Foreign Ministry's activitը is the fight against terrorism․ The Minister added that the details will be announced in the near future.