February 25, 2009 - 16:52 AMT
South Caucasus Railways Director General Shevket Shaydulin said that investments in the South Caucasus Railways will total 2.8 billion rubles in 2009.
"The initial condition of the railway is satisfactory, yet labor productivity and infrastructure of the South Caucasus Railways yield to those in neighbor states," he told a news conference in Yerevan.
"The company works under strong competitive pressure," he said, adding that rail traffic makes 29% in the Armenian cargo transportation system, while motor transportation exceeds 54%.
Touching on personnel selection, Shaydulin said that the SCR is collaborating with Gyumri technical school and a number of higher education institutions in Armenia and Russia.
"Presently, some 200 specialists are taking a special course. They will join our company in the near future," he said.