December 23, 2020 - 11:33 AMT
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 838 to reach 155,440 on Wednesday, December 23 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1052 more people have recovered, 18 patients have died from Covid-19, while two others carrying the virus have died from other causes in the past 24 hours.
A total of 2953 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 135,638 people have recovered, 2691 have died from the coronavirus in the country, while 660 others carrying the virus have died from other causes.