The Government of Armenia on Monday, February 1 submitted an Inter-State Application against Azerbaijan with the European Court of Human Rights, claiming Convention violations during and in the aftermath of the six-week war waged by Azerbaijan, the Representative of Armenia before the ECHR reports.
In particular, the Armenian Government claims that Azerbaijan has violated the right to life, prohibition of torture and inhuman treatment, the right to liberty, the right to property, the right to personal and family life, the right to education, as well as a number of other Convention rights of the population of Artsakh (Nagorno-Karabakh) and Armenia.
Among other things, the Government has raised the issues pertaining to the protection of the rights of prisoners of war, individual civilian captives, displaced people, deceased and wounded persons and their relatives, persons who have lost their property, local and international reporters. A large amount of evidence has been submitted along with the Application.
"The Inter-State Application is an essential step of triggering an international legal mechanism by Armenia. It is also noteworthy that the Application is the first Inter-State Application submitted by Armenia at the ECHR," the Representative said.
"We inform that the Government will provide the Court with a large number of evidence regarding the claims already submitted in due course. The Office of the Government Agent before the ECHR will provide information about the further developments of the case."