March 4, 2009 - 22:36 AMT
The Armenian Government worked out a number of medium -term programs to overcome the impact of financial crisis on Armenian economy, RA Prime Minister Tigran Sargsyan stated in his TV announcement.
For this purpose the government does its best to attract stabilization credits. As of today, the IMF is ready to subsidize $540 million, with $240 million to be granted immediately and $525 million will be credited by the WB, Sargsyan noted, adding that the Russian Prime Minister spoke about providing Armenia with $500 credit.
"Negotiations are also being conducted with Asian Bank and European Bank for Reconstruction and Development," he stated. Also, the county's expenditure policy will play a key role in the overcoming of crisis consequences by boosting economy and infrastructure and providing the country's vitality
"The government will do its utmost to shift the weigh on the shoulders of major entrepreneurs. First of all, the crisis should affect the rich," Sargsyan emphasized.