March 5, 2009 - 16:23 AMT
Sukias Avetisya, an RA ruling party deputy has lately said that when "Heritage" is "in difficulty" they immediately turn to presidential yard.
"Such rude and unethical phrase cut us to the quick. It is the dogs that run to somebody's yard and not the parliamentary deputy. We are going to discuss this incident in our faction and if Sukias Avetisyan does not apologize, we shall turn to court," said Heritage faction deputy Larisa Alaverdyan in today's debate with RPA representative, Sukias Avetisyan.
"No one brings apologies for the truth. "Heritage" can't deny the fact that it collaborates with the authorities,said Sukias Avetisyan, adding that he himself witnessed how the deputies from "Heritage," Armen Martirosyan and Anahit Bakhshyan approached the president during an event with some personal request."
Larisa Alaverdyan emphasized that as deputies they are members of legislative authorities and thy approached the president not with a personal request but with a business one as he is a supreme institutional body.
When asked by PanARMENIAN.Net whether they consider such accusations in the Parliament as unethical, Larisa Alaverdyan replied that they treat such incidents as a shame but they are not going to stand it any longer. As to Sukias Avetisyan, he ignored the question.