February 19, 2021 - 11:26 AMT
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 191 to reach 170,011 on Friday, February 19 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 213 more people have recovered, two patients have died from Covid-19, while three others carrying the virus have died from other causes in the past 24 hours.
A total of 2931 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 161,790 people have recovered, 3158 have died from the coronavirus in the country, while 797 others carrying the virus have died from other causes.