The Nagorno-Karabakh rescue teams have resumed the search for the bodies and remains of the victims of the 44-day war in Nagorno-Karabakh.
The State Emergency Service said four squads will be deployed in Hadrut, Varanda (Fizuli) and Jrakan (Jabrayil).
Baku had indefinitely suspended the mission since February 15 in territories under its control, offering no particular explanation for the decision.
Since November 13, the Karabakh rescue teams have found the bodies and remains of 1485 people, including dozens of civilians, who had failed to leave their homes when their settlements went under Azerbaijan's control. Family members and parents of missing soldiers were participating in the process too.