March 10, 2021 - 11:29 AMT
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 340 to reach 175,538 on Wednesday, March 10 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 142 more people recovered, five patients died from Covid-19, while two others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 2312 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 165,259 people have recovered, 3237 have died from the coronavirus in the country, while 834 others carrying the virus have died from other causes.