March 13, 2021 - 12:32 AMT
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 795 to reach 177,899 on Saturday, March 13 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 257 more people recovered, 10 patients died from Covid-19, while one person carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 4464 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 165,975 people have recovered, 3253 have died from the coronavirus in the country, while 836 others carrying the virus have died from other causes.