March 23, 2021 - 15:30 AMT
The National Assembly will discuss lifting martial law in the country on Wednesday, March 25 at the initiative of the opposition Bright Armenia party.
Ararat Mirzoyan, the speaker of the parliament, has proposed to support the initiative and vote in its favor.
According to Bright Armenia leader Edmon Marukyan, the martial law "has completely exhausted itself" and it is maintained for one purpose only – to prevent the launch of a no-confidence vote in the parliament.
Mirzoyan dismissed the political motives cited by Marukyan and said that the process would begin "one way or another" as the country is heading to snap parliamentary elections.