March 24, 2021 - 18:06 AMT
Prime Minister Nikol Pashinyan said on Wednesday, March 24 that the parliamentary majority has decided that snap elections in the country will be held under a proportional system.
"The electoral system of the Electoral Code was not part of the agreements for holding snap elections but during all the meetings I asked all our colleagues, including parliamentary ones, for their opinion on the electoral system," Pashinyan told lawmakers on Wednesday, March 24.
"Basically, we realized during our conversations that both Prosperous Armenia and Bright Armenia are leaving the matter to the discretion of the parliamentary majority, so to speak."
Pashinyan went on to say that the parliamentary majority has discussed the matter with extra-parliamentary forces and civil society members and decided that simple amendments need to be made in the Electoral Code to hold proportional elections this summer.
Pashinyan announced on March 18 that Armenia will hold snap parliamentary elections on June 20. the PM came under fire after signing a statement with the Russian and Azerbaijani Presidents to end the war in Nagorno-Karabakh almost 45 days after the start of the military hostilities. Under the deal, the Armenian side was forced to return all the seven regions surrounding Karabakh, having lost a part of Karabakh itself in hostilities.